niedziela, 18 listopada 2012

Jak zabezpieczyć budowę na zimę

Zmiany klimatyczne nie zawsze są sprzyjające dla wznoszenia domów jednorodzinnych. Zima bardzo często może zaskoczyć naszą inwestycję budowlaną. Najrozsądniej jest przełożyć wówczas stawianie domu do nadejścia wiosny. Nie warto wykonywać samych wykopów - na wiosnę i tak trzeba będzie usuwać uszkodzone struktury gruntu. Jednak zrobione już wykopy należy zabezpieczyć warstwą styropianu lub słomianymi matami wyłożonymi na dnie. W zależności od tego czy dom jest planowany z podpiwniczeniem, czy bez niego ławy fundamentowe należy odpowiednio zabezpieczyć. Ich przykrycie styropianem i obsypanie niewielka warstwą ziemi jest wskazane w budynku z piwnicą. Natomiast w domach bez piwnic fundamenty podsypuje się ziemią do poziomu terenu.

Zima zastaje również budynki w stanie surowym otwartym. Niezależnie od tego czy jest na nich już więźba dachowa czy nie, należy takie budynki przed zimą zabezpieczyć poprzez użycie dachu. Budynki posiadające konstrukcję dachową, jednak jeszcze bez finalnego pokrycia, należy zabezpieczyć deskami lub płytami wodoodpornymi, które następnie przykrywa się papą. Jeśli więźby jeszcze nie ma, konieczne jest prowizoryczne przykrycie stropu w ten sam sposób. Zabieg będzie przeciwdziałać skutkom intensywnych opadów śniegu i deszczu. Brak dachu spowoduje nieodwracalne uszkodzenia spowodowane zamarzaniem wody.

Budynki w stanie otwartym posiadają otwory okienne i drzwiowe. Podczas prac zabezpieczeniowych należy pamiętać o zasłonięciu wszystkich zewnętrznych otworów budynku. Chroni to inwestycję nie tylko przed śniegiem, ale również przed nieproszonymi gośćmi, poszukującymi dachu nad głową podczas opadów śniegu. Deski, folia lub zwykle cegły, bloczki i pustaki ustawione jeden na drugim to wystarczające zabezpieczenie, izolujące budynek przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. W zastosowanych osłonach należy zostawić niewielkie szczeliny. Umożliwi to wietrzenie nowowybudowanego wnętrza. Jeżeli natomiast mamy już wstawione okna, to na zimę należy je zostawić w pozycji rozszczelnionej. Pozwoli to na wentylację stawianego budynku.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobre zabezpieczenie domu przed zimą pozwoli nam na uniknięcie niespodzianek, które mogą pojawić się w zimne dni. Warto kierować się poradami z https://www.stankan.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-zima i dobrze zabezpieczyć nasz dom przed nadchodzącymi zimnymi dniami. Taki mamy klimat, że mimo wszystko warto się przyłożyć do tych czynności.

    OdpowiedzUsuń