poniedziałek, 20 października 2014

Jak budować zachowując standard energetyczny budynku?

Standard energetyczny posiada każdy budynek, istotne jednak są jego wartości, bo to one wskazują zapotrzebowanie budynku na energię. Standard energetyczny określa się za pomocą wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną – E (kWh/m2).

Według obecnej klasyfikacji domów posiadających odpowiednie zapotrzebowanie na energię, domy dzieli się na energooszczędne, niskoenergetyczne, pasywne i zeroenergetyczne.

Budynki energooszczędne są budynkami zużywającymi mniej energii niż typowy wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami dom. Ich zapotrzebowanie na energię nie może być większe niż 70% energii wykorzystywanej przez standardowy budynek.

W przypadku budynków niskoenergetycznych wskaźnik E nie powinien zaś przekraczać 45  kWh/m2 na rok, czyli 30% zużycia energii normatywnego domu. Istotne jest również, by komfort życia we wszelkiego typu budynkach energooszczędnych nie był niższy niż w domach standardowych.

Dom pasywny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/m2 na rok. Obecnie w całej Europie dąży się do spopularyzowania tego rodzaju budownictwa jako najbardziej efektywnego i przyjaznego środowisku.

Więcej: Czym jest standard energetyczny budynku?

Budynki zeroenergetyczne to domy samowystarczalne, mogące samodzielnie produkować energię i nawet oddawać jej nadwyżki. Tego rodzaju budynki zostały stworzone i przetestowane doświadczalnie. Niestety, ze względu na zaawansowane i drogie technologie niezbędne do ich budowy, budynki zeroenergetyczne nie są jeszcze opłacalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz