środa, 23 października 2013

Kobiety budujące na Zdrowej Budowie

Akademia Kobiet Budujących rozpoczyna prezentację sylwetek interesujących przedstawicielek płci pięknej, które związały swoje życie zawodowe z budownictwem i architekturą. Na początek przypomniana została amerykanka, Anna Wagner Keichline.

Anna urodziła się w 1989 w Bellefonte, Pensylwania, USA. Już jako nastolatka wykazywała się niezwykłym talentem i uporem w dążeniu do celu. Jej wrodzony talent do stolarki oraz mechaniki znalazł pełną akceptację rodziców Anny i wpłynął na jej przyszłą karierę zawodową, odmienną od większości losów kobiet tamtych czasów.

W wieku czternastu lat Anna Wagner Keichline zdobyła swoją pierwszą nagrodę za zbudowany samodzielnie dębowy stół. Pomimo ewidentnych ograniczeń spotykających wówczas płeć piękną, jej niebywały talent torował jej drogę do sławy od początku kariery zawodowej.

W 1906 Anna Wagner Keichline rozpoczęła studia inżynieryjne na Pennsylvania State College. Rok później przeniosła się do Cornell University, żeby móc zrealizować kolejne marzenie - certyfikat architektoniczny.

Anna Wagner Keichline wielokrotnie podkreślała, że kobiety świetnie odnajdują się w planowaniu architektonicznym – szczególnie mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ kobiety posiadały zasoby intymnej wiedzy i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Kobiety dużo precyzyjniej mogą przewidzieć wykorzystanie różnych pomieszczeń w domu przez jego przyszłych mieszkańców.

Swoje teorie udowodniła na przykładzie… kuchni. Zaprojektowała bowiem ulepszony segment kuchenny, ergonomicznie uwzględniający lokalizację zlewu i balii. Swoją kuchnię Anna Wagner Keichline opatentowała w 1912, już po ukończeniu wydziału architektury na Cornell University.

W 1920 Anna Wagner Keichline, jako pierwsza kobieta została certyfikowanym architektem w Pensylwanii. W ciągu swojej kariery architektonicznej projektowała domy i budynki w Pensylwanii, Ohio i Waszyngtonie.

Jej pasją pozostało jednak rozwiązywanie problemów domowego środowiska. W 1924 opatentowała kolejny projekt kuchni, który obejmował skośne blaty i szafki z użyciem jasnego szkła – dzięki temu czyszczenie mebli i układanie naczyń stało się łatwiejsze. W 1929 Anna Wagner Keichline opatentowała słynne łóżko dla małego mieszkania – łóżko mogło zostać złożone i schowane w ścianie.

Zobacz cały artykuł o Anna Wagner Keichline

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz