środa, 30 października 2013

Silikaty

Dom możemy zbudować z najróżniejszych materiałów budowlanych. Niektóre materiały budowlane znane są od tysięcy lat, jako funkcjonalne materiały do budowania domów. Na pewno jest takim materiałem drewno oraz wapień i piaskowiec. Drewno nie do końca sprawdza się jako materiał spełniający oczekiwania współczesnego budownictwa. Jednak wapień i piaskowiec stanowią nadal bardzo ważny, popularny surowiec budowlany.

Materiały budowlane znane na rynku jako silikaty, to cegły wapienno-piaskowe. Współczesne cegły wapienno-piaskowe produkuje się w sposób dużo bardziej zaawansowany, w pełni wykorzystując w ten sposób zalety tych surowców. Silikaty otrzymuje się bowiem z mieszaniny piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod działaniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Tak powstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów. Proces produkcji silikatów trwa obecnie niespełna 12 godzin.

Bloki wapienno-piaskowe SILKA charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością – od 1200 do 1800 kg/m3. Dzięki temu bloki SILKA są niezwykle wytrzymałe, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Wysoka gęstość gwarantuje także bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła. Sprawia to, że ściany z bloków wapienno-piaskowych SILKA doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni.

poniedziałek, 28 października 2013

Filmy o tym, jak budować

Filmy w branży budowlanej okazały się skutecznym narzędziem komunikacji. Proces budowy oraz obecnie stosowane technologie budowlane dobrze jest podglądać na filmach. Można wybrać się na plac budowy, ale jeśli chcemy poznać przekrój różnych technologii i rozwiązań, to nie uda nam się wszystkiego zobaczyć bezpośrednio, jeśli nie jesteśmy zawodowo związani z branżą budowlaną

Xella Polska na kanale BUDOWANEpl w serwisie YouTube umieściła już ponad 270 filmów poświęconych tajemnicom budowania w Polsce. Atutem prezentowanych na kanale materiałów video są komentarze specjalistów i inwestorów.

- Filmy prezentujące wznoszenie budynków czy konkretne zastosowania materiałów budowlanych YTONG, SILKA i MULTIPOR tworzone są dla tych, którzy myślą o budowie własnego domu lub chcą podnosić swoje umiejętności w zawodach związanych z branżą budowlaną – zauważa Monika Mychlewicz, Dyrektor Marketingu Xella Polska. – Wykorzystywaliśmy różne możliwości technologiczne umożliwiające dotarcie z filmami poprzez Internet do użytkowników, ale coraz większa część produkcji prezentowana była w serwisie YouTube, a dokładnie na dedykowanym do tego kanale filmowym BUDOWANEpl.

Na poświęconym branży budowlanej kanale BUDOWANEpl znajdziesz filmy pokazujące proces powstawania domów jednorodzinnych w całej Polsce – w Zamościu, Włodawie, Nadarzynie i kilkudziesięciu innych miejscowościach. Prezentacje video uzupełniają wypowiedzi inwestora, architekta lub przedstawiciela firmy budowlanej.

Subskrybuj kanał i śledź rozwój branży budowlanej w Polsce!

środa, 23 października 2013

Kobiety budujące na Zdrowej Budowie

Akademia Kobiet Budujących rozpoczyna prezentację sylwetek interesujących przedstawicielek płci pięknej, które związały swoje życie zawodowe z budownictwem i architekturą. Na początek przypomniana została amerykanka, Anna Wagner Keichline.

Anna urodziła się w 1989 w Bellefonte, Pensylwania, USA. Już jako nastolatka wykazywała się niezwykłym talentem i uporem w dążeniu do celu. Jej wrodzony talent do stolarki oraz mechaniki znalazł pełną akceptację rodziców Anny i wpłynął na jej przyszłą karierę zawodową, odmienną od większości losów kobiet tamtych czasów.

W wieku czternastu lat Anna Wagner Keichline zdobyła swoją pierwszą nagrodę za zbudowany samodzielnie dębowy stół. Pomimo ewidentnych ograniczeń spotykających wówczas płeć piękną, jej niebywały talent torował jej drogę do sławy od początku kariery zawodowej.

W 1906 Anna Wagner Keichline rozpoczęła studia inżynieryjne na Pennsylvania State College. Rok później przeniosła się do Cornell University, żeby móc zrealizować kolejne marzenie - certyfikat architektoniczny.

Anna Wagner Keichline wielokrotnie podkreślała, że kobiety świetnie odnajdują się w planowaniu architektonicznym – szczególnie mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ kobiety posiadały zasoby intymnej wiedzy i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Kobiety dużo precyzyjniej mogą przewidzieć wykorzystanie różnych pomieszczeń w domu przez jego przyszłych mieszkańców.

Swoje teorie udowodniła na przykładzie… kuchni. Zaprojektowała bowiem ulepszony segment kuchenny, ergonomicznie uwzględniający lokalizację zlewu i balii. Swoją kuchnię Anna Wagner Keichline opatentowała w 1912, już po ukończeniu wydziału architektury na Cornell University.

W 1920 Anna Wagner Keichline, jako pierwsza kobieta została certyfikowanym architektem w Pensylwanii. W ciągu swojej kariery architektonicznej projektowała domy i budynki w Pensylwanii, Ohio i Waszyngtonie.

Jej pasją pozostało jednak rozwiązywanie problemów domowego środowiska. W 1924 opatentowała kolejny projekt kuchni, który obejmował skośne blaty i szafki z użyciem jasnego szkła – dzięki temu czyszczenie mebli i układanie naczyń stało się łatwiejsze. W 1929 Anna Wagner Keichline opatentowała słynne łóżko dla małego mieszkania – łóżko mogło zostać złożone i schowane w ścianie.

Zobacz cały artykuł o Anna Wagner Keichline