czwartek, 11 sierpnia 2011

Nadzór prac na budowie – kierownik budowy

Jak budować dom, nie mając na to czasu ani kompetencji budowlanych? Wystarczy pamiętać, że rolą inwestora jest dobrać odpowiednie osoby do procesu budowlanego. Istotna dla sprawnego przebiegu prac na terenie inwestycji budowlanej jest komunikacja pomiędzy osobami, które są odpowiedzialne za proces realizacji budowy. Inwestor chce więc powierzyć opiekę nad swoją budową osobie kompetentnej - kierownikowi budowy oraz inspektorowi nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym.

Kierownik budowy jest osobą odpowiedzialną za zarządzanie całym procesem realizacji budowy. Podstawowym aktem regulującym działalność w dziedzinie budownictwa jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 03.207.2016 z późn. zm.). Art. 17 PB wymienia kierownika budowy jako jednego z istotnych uczestników procesu budowlanego.

– Podstawowym zadaniem kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa realizowanej konstrukcji budynku oraz bezpieczeństwa pracowników na budowie poprzez właściwą organizację prac budowlanych – informuje Iwona Dawid z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

– Do zadań kierownika budowy należy przede wszystkim kontrolowanie, czy obiekt jest realizowany zgodnie z projektem. Kierownik budowy wypełnia także dziennik budowy – wyjasnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powołuje kierownika budowy, gdy składa zawiadomienie o terminie rozpoczęcia budowy. Kierownikiem budowy może być osoba posiadająca stosowne uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.

– Zazwyczaj kierownikiem budowy jest konstruktor bądź architekt, ponieważ te osoby najlepiej znają swój projekt i wiedzą na co zwrócić szczególną uwagę przy jego realizacji – twierdzi Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Na dalszym etapie budowy wyznaczani są kierownicy branżowi, którzy mają uprawnienia na wykonywanie na przykład instalacji sanitarnych czy elektrycznych. Ze względu na zakres odpowiedzialności kompetencje tych specjalistów są bardzo istotne.

– Według prawa budowlanego nadzór nad tymi instalacjami powinny mieć osoby posiadające uprawnienia sanitarne lub elektryczne budowlane nadane przez wojewodę bądź przez organ samorządowy – Izbę Inżynierów Budownictwa – mówi Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

O zakresie obowiązków kierownika budowy mówią artykuły 21 i 22 ust. Prawo Budowlane. Kierownik budowy sprawdza prawidłowość wykonywania robót pod kątem technicznym, prowadzi dokumentację budowy, pilnuje wykonywania poszczególnych prac w terminie oraz dba o bezpieczeństwo pracy. Każdy inwestor indywidualnie ustala, jak często kierownik budowy ma być na miejscu.

– Należy pamiętać o tym, że pewne etapy budowy wpływają na bezpieczeństwo pracy (szczególnie, jeśli skutków ewentualnych niedopatrzeń nie widać po zamknięciu etapu) i wtedy kierownik musi być dostępny na miejscu – mówi Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG. – Jednakże bez względu na to, czy kierownik jest obecny czy nie, odpowiada za wszystkich ludzi i kwestie, które wydarzyły się na budowie – podkreśla Ryszard Babik.

Rola kierownika budowy nie ogranicza się jednak tylko do realizacji cyklu budowy.

– Odpowiedzialność kierownika budowy nie kończy się na podpisaniu oświadczenia, że obiekt został zrealizowany zgodnie z projektem, wszelkimi normami i procedurami, ale trwa dopóki budynek istnieje – stwierdza Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

W jaki sposób znaleźć odpowiedniego kierownika budowy dla naszej inwestycji podpowiada Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG:
.
– Pełną bazę osób uprawnionych do pełnienia funkcji kierownika budowy z danego terenu posiada lokalna Izba Inżynierów Budownictwa. Inwestor może więc tam rozpocząć poszukiwania, gdy nie ma innych rekomendacji lub chciałby zasięgnąć więcej informacji o specjalistach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz