Na początku definicja pochodząca z Wikipedii: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) stanowi podstawę planowania przestrzennego w gminie. Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest aktem prawa miejscowego. Przy sporządzaniu planów miejscowych wiążące są ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, pod rygorem nieważności planu.
Kolejności działań w ramach wykonywania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP:
> Rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.
> Ukazuje się w prasie ogłoszenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o przystąpieniu do planu i możliwości składania wniosków do planu.
> Wójt, burmistrz lub prezydent miasta zwraca się z do organów i instytucji zewnętrznych z prośbą o przesyłanie wniosków do projektu planu.
> Dla danego terenu zostaje opracowana dokładna, wielobranżowa analiza stanu istniejącego oraz zebrane zostają uwarunkowania.
> Przygotowanie projektu planu.
> Opracowanie prognozy wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze.
> Akceptacja wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i skierowanie projektu planu do opiniowania i uzgodnień.
> Opinie - władz gmin sąsiednich oraz gminnej (miejskiej) komisji urbanistyczno-architektonicznej
> Uzgodnienia - ponad 30 instytucji (urząd wojewódzki, zarządca dróg gminnych (miejskich), policja, wojsko, straż pożarna itd).
> Opracowanie analizy skutków ekonomicznych realizacji planu.
> Wyłożenie planu do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni. Zainteresowani zawiadamiani są poprzez ogłoszenie w prasie lokalnej i krajowej.
> W czasie wyłożenia oraz przez 2 tygodnie po nim zbierane są uwagi do planu.
> Wójt, burmistrz lub prezydent miasta rozpatruje uwagi do planu, które wpłynęły w trakcie wyłożenia, a następnie przekazuje do rady gminy (miasta) projekt planu wraz z nieuwzględnionymi uwagami.
> Rada gminy (miasta) na sesji podejmuje uchwały.
> Rada gminy (miasta) uchwala MPZP.
> Wojewoda ocenia zgodność podjętej uchwały z prawem.
> MPZP zostaje ogłoszony w dzienniku urzędowym właściwego województwa i wchodzi w życie jako prawo miejscowe po 14 dniach od ogłoszenia.
W sposób przystępny zostało wszystko wyłożone w poniższym filmie na temat planu zagospodarowania przestrzennego:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz