piątek, 30 grudnia 2011

SILKA YTONG rok 2011

Rok 2011 to czas intensywnego rozwoju strategii edukacyjnej marek SILKA i YTONG, która objęła wykonawców, młodzież w szkołach o profilu budowlanym oraz inwestorów indywidualnych. Działania o charakterze informacyjnym dotyczyły również innych grup aktywnych w branży budowlanej, między innymi konserwatorów zabytków i zarządców nieruchomości. Akcje edukacyjne SILKA i YTONG zgromadziły w tym roku ponad 4 000 uczestników.

SILKA YTONG w 2011 r. - edukacja

Inicjatywy edukacyjne SILKA YTONG wspierają przede wszystkim najwyższej jakości wykonawstwo i propagują dobre praktyki zawodowe wśród murarzy. Tematyczne szkolenia, profesjonalne pokazy murowania oraz fachowe konsultacje pozwalają wykonawcom i inwestorom pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Rozwijają także świadomość rynku budowlanego. Szkolenia, prowadzone przez fachowych instruktorów SILKA YTONG w 2011 roku cieszyły się bardzo dużą popularnością.

W roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG – akcji edukacyjnej, która odbyła się w kwietniu i maju – wzięło udział ponad 2200 wykonawców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym. Wiosną odbyły się również Dni Otwarte w fabryce YTONG w Pile, które były okazją, aby z bliska zaobserwować cykl produkcyjny bloczków. Fabrykę odwiedziło wtedy ponad 150 osób zainteresowanych zwiedzaniem zakładu oraz bezpłatnymi konsultacjami z ekspertami dotyczącymi budowy domu. Natomiast szkolenie dla nauczycieli zorganizowane w czerwcu w fabryce YTONG w Ostrołęce (również połączone z oglądaniem produkcji bloczków) zgromadziło ponad 50 osób.

W programie Akademia Murowania SILKA YTONG dla szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym przez cały rok uczestniczyło łącznie niemal 2300 uczniów.

– Te liczby świadczą o tym, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele docenili koncepcję połączenia wiedzy teoretycznej o technikach murarskich i materiałach budowlanych z praktycznymi pokazami. Coraz więcej szkół dołącza do programu Akademia Murowania SILKA YTONG, a współpraca z zaprzyjaźnionymi placówkami pogłębia się – twierdzi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

SILKA YTONG w 2011 r. – lifestyle

Rok 2011 obfitował również w projekty lifestylowe. W czerwcu miała miejsce nowa odsłona serwisu ZdrowaBudowa.pl, który zyskał jeszcze bardziej świeże i ekologiczne oblicze. Na portalu znajdują się wiadomości i ciekawostki dotyczące nowoczesnego i ekologicznego budowania, projektowania czy też urządzania domów. Serwis został wzbogacony o nowe funkcje: słownik pojęć – rozwijający i systematyzujący wiedzę budowlaną oraz kącik bezpłatnych porad eksperckich.

– ZdrowaBudowa.pl jest połączeniem treści edukacyjnych i lifestylowych. Dominują w nim informacje o tematyce ekologicznej, ponieważ dbałość o środowisko to aspekt bardzo istotny dla nas, jako producenta – podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Nowe lifestylowe przedsięwzięcie Xella Polska dotyczy kolekcji odzieży YTONG Quality In Life. Ubrania sygnowane marką YTONG w połączeniu z modnymi dodatkami kreują styl sportowej elegancji składający się na dobry wizerunek firmy i jej pracowników. Produkty można zamówić przez Internet: www.ytong-shop.com.

SILKA YTONG w 2011 r. – dla wszystkich

SILKA i YTONG to marki, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób związanych z branżą budowlaną – zarówno klientów indywidualnych, jak i fachowców.

Edukacyjno-informacyjne konferencje dotyczące ocieplenia od wewnątrz zostały dedykowane konserwatorom zabytków, architektom oraz zarządcom nieruchomości. Łącznie w tych spotkaniach uczestniczyło ponad 120 osób.

Z myślą o inwestorach indywidualnych, ale także wykonawcach Xella Polska, we współpracy z TNS OBOP, przeprowadziła badanie „SILKA YTONG: Murarz Idealny”, które dotyczyło oczekiwań wobec ekipy wykonawczej. Analiza danych pokazała, że dla inwestorów coraz bardziej niż koszt liczy się jakość wykonania i profesjonalizm usługi. Aby pomóc wykonawcom w poznaniu preferencji swoich potencjalnych klientów wyniki zostały zebrane i wydane w postaci poręcznej ulotki.

Jedną z nowych inicjatyw podjętych przez marki SILKA i YTONG w 2011 roku jest komunikacja skierowana do kobiet. W styczniu Xella Polska ogłosiła wyniki badania „Polka na budowie” przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badania Opinii Homo Homini, które potwierdziło, że kobiety coraz chętniej i częściej angażują się w zagadnienia związane z budową domu, wyborem projektu, remontem mieszkania. Dla kobiet, które chętnie podejmują decyzje budowlane, Xella Polska zaplanowała na przyszły rok nowe, ciekawe propozycje.

SILKA YTONG w 2012 r. – plany

W nadchodzącym roku Xella Polska planuje kontynuację szkoleń z zakresu Akademii Murowania SILKA YTONG. Nowe elementy programu będą dotyczyły interaktywnych działań dla uczniów oraz stworzenia materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Projekt zostanie również rozszerzony o propozycje skierowane do przyszłych inżynierów i architektów.

– W roku 2012 będziemy dalej działać na rzecz edukacji i dbać o najwyższe standardy jakości związane z wykonawstwem. Szczególnie, że coraz wyraźniej widzimy efekty naszych działań oraz znaczny wzrost zainteresowania naszymi akcjami – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Długofalowym celem strategii Xella Polska jest trwałe podniesienie poziomu edukacji budowlanej oraz zwiększenie dostępności na rynku wszechstronnie wykształconych fachowców. Równie ważna dla firmy jest umiejętność odpowiedzi na potrzeby wszystkich osób działających w branży budowlanej, a przede wszystkim najbardziej aktywnych grup inwestorów. Następny rok będzie czasem realizacji tych zamierzeń.

Miasteczko Akademii Murowania w 2011 roku

czwartek, 29 grudnia 2011

Jak ocieplać od zewnątrz?

Izolacja ścian zewnętrznych w systemie BSO przy pomocy mineralnych płyt YTONG MULTIPOR

Warstwa izolacji od zewnątrz ma przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przenikanie przez ściany, a także zniwelować mostki termiczne występujące w konstrukcji budynku, np. wieniec.

Przygotowanie podłoża
Przed rozpoczęciem montażu płyt mineralnych YTONG MULTIPOR należy odpowiednio przygotować podłoże. Z powierzchni ścian należy usunąć nierówności, powierzchnię odtłuścić, a w razie konieczności zagruntować.

Stanowisko pracy
Stanowisko pracy powinno pozwalać na nakładanie zaprawy YTONG MULTIPOR na powierzchnię 3-4 płyt jednocześnie.
Lekką zaprawę YTONG MULTIPOR należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu

Przygotowanie zaprawy
Lekką zaprawę YTONG MULTIPOR należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zawartość worka należy wymieszać z odpowiednią ilością wody (ok. 6-6,5 l) i wymieszać przy pomocy mieszadła i wiertarki wolnoobrotowej. Mieszać należy aż do uzyskania gładkiej konsystencji bez grudek.
Zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni płyt za pomocą pacy zębatej

Nakładanie zaprawy
Zaprawę należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni płyt za pomocą pacy zębatej (uzębienie 10 x 10 mm). Warstwa nałożonej zaprawy powinna mieć ok. 8 mm grubości.
Montaż płyt należy rozpocząć od dołu

Montaż płyt
Montaż płyt należy rozpocząć od dołu, opierając pierwszą warstwę płyt o listwę startową lub cokół budynku.
Płyty YTONG MULTIPOR należy docisnąć do powierzchni ściany w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynnym ruchem dosunąć je na właściwą pozycję

Płyty YTONG MULTIPOR należy docisnąć do powierzchni ściany w odległości 3-4 cm od docelowego miejsca montażu i płynnym ruchem dosunąć je na właściwą pozycję.
Płyty można łatwo i precyzyjnie dociąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.

Płyty można łatwo i precyzyjnie dociąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.

Po ułożeniu płyt, pacą do szlifowania wyrównuje się ewentualne nierówności, które powstały na łączeniach płyt.
W przypadku izolacji od zewnątrz, konieczne jest zastosowanie kołków plastykowych zabezpieczających płyty przed ssaniem wiatru

Montaż kołków polega na nawierceniu po jednym otworze w każdej płycie YTONG MULTIPOR.
W otwory wsuwa się kołki plastykowe i delikatnie wbija młotkiem w celu wyrównania powierzchni

Następnie w otwory wsuwa się kołki plastykowe i delikatnie wbija młotkiem w celu wyrównania powierzchni.

Wykończenie powierzchni płyt
Powierzchnię płyt YTONG MULTIPOR należy wykończyć przy pomocy siatki zbrojącej zatopionej w lekkiej zaprawie YTONG MULTIPOR. Powierzchnię płyt należy zatrzeć, tak aby była równa. Tak przygotowana powierzchnia może być łatwo wykończona przy pomocy tynku.

środa, 28 grudnia 2011

Przygotowania do budowy domu

Przy planowaniu budowy domu warto efektywnie wykorzystać okres zimowy. Aktywność inwestorów w czasie zimy, procentuje wiosną, kiedy mogą szybko i sprawnie rozpocząć prace budowlane.

Rozpoczęcie formalności budowlanych

W okresie od grudnia do marca inwestorzy mogą zająć się realizacją kwestii formalnych, aby niemal od razu z początkiem wiosny uzyskać pozwolenie na budowę.

– Zima to dobry czas na załatwienie wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwała, dla przykładu w przypadku braku dla naszej działki miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na same warunki zabudowy czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc warto rozpocząć ją z wyprzedzeniem – radzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Inwestorzy powinni skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i dopasować inne aspekty związane z budową domu takie jak wybór (i adaptacja) projektu, materiałów i technologii budowlanych oraz ekipy wykonawczej do wiosennego terminarza budowy.

Wybór i adaptacja projektu

Zima to także dobra pora na wstępny wybór projektu domu i określenie swoich preferencji związanych z wyglądem i funkcjonalnością domu. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego typu budynku. Wybrany projekt powinien być dopasowany do potrzeb przyszłych domowników, ich możliwości finansowych i warunków działki.

– Jasno sprecyzowane oczekiwania co do przyszłego domu pozwolą na płynne przeprowadzenie procesu adaptacji projektu – podkreśla Hanna Maćkowiak, doradczyni portalu Domowy.pl.

Optymalny wybór projektu jest możliwy dzięki uzyskaniu szerokiej wiedzy dotyczącej rozwiązań budowlanych.

– Okres zimowy warto poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi na rynku technologiami. Inwestor może zdecydować, jakie instalacje grzewcze i wentylacyjne chciałby mieć w domu – podkreśla Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Od sprawnego przebiegu fazy zaadaptowania projektu oraz procesu uzyskania pozwolenia na budowę będzie zależeć, jak szybko inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę wiosną.

Wybór materiałów budowlanych

Decyzje dotyczące materiałów budowlanych są bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania pomieszczeń – w znacznej mierze odpowiadają za ciepło w pomieszczeniach oraz przyjazny dla użytkowników mikroklimat.

Zimą inwestorzy mogą dobrze poznać właściwości materiałów budowlanych i ocenić je pod kątem kryteriów energooszczędności. Ważnym aspektem dla inwestorów jest zmniejszenie strat energii, które w znacznym stopniu umożliwia odpowiednią izolacyjność termiczna ścian. Warto, aby jeszcze w zimie zdecydować się nie tylko na rodzaj materiałów, ale także na typ ścian – na przykład, czy wybrać ścianę jednowarstwową czy z dociepleniem. Tym bardziej, że ta kwestia wpływa na czas oraz koszt budowy.

– Doskonałym przykładem ściany jednowarstwowej jest przegroda z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm o współczynniku przenika ciepła U=0,19 W/(m2K).Taka konstrukcja ma bardzo dobre parametry cieplne, nie wymaga zastosowania docieplenia np. styropianem, a sama budowa trwa krócej i jej koszt jest niższy – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

W okresie zimowym inwestorzy mogą na spokojnie przeprowadzić kalkulację i oszacować koszty zakupu materiałów budowlanych w kontekście całego procesu wznoszenia domu. Często opłaca się zakupić budulec już w zimie. W przypadku braku możliwości składowania zakupionych materiałów budowlanych na działce istnieje możliwość, aby zamówić bloczki w zimie z dostawą bezpośrednio na plac budowy wiosną.

Znalezienie ekipy budowlanej

Inwestorzy w czasie zimy mają okazję bez pośpiechu zapoznać się zarówno z szerokim asortymentem budowlanym, jak i wybrać optymalną dla siebie ofertę fachowców.

– Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań do samego procesu budowy, oprócz zakupu materiałów, warto także już w okresie zimowym poszukać ekipy budowlanej – przekonuje Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Najlepsze ekipy budowlane mają zazwyczaj terminy zajęte z wyprzedzeniem, więc wcześniejsza rezerwacja ich usług jest wręcz wskazana.

– Istotne jest także przeprowadzenie rozmowy z wykonawcą o wyborze technologii oraz terminarzu prac na budowie. W zimę zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy mają zazwyczaj więcej czasu na tego typu ustalenia i warto to wykorzystać – zachęca Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Warto także skorzystać możliwości konsultacji i zasięgnąć opinii ekspertów oraz przejrzeć portale i czasopisma budowlane. Długie zimowe wieczory sprzyjają pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu najdogodniejszych rozwiązań związanych z budową domu. Aktywne działanie zimą pozwoli inwestorom znaleźć i zarezerwować najlepszych fachowców oraz dobrać odpowiednie technologie budowlane.

środa, 7 grudnia 2011

Budowanie zimą

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie. Eksperci budowy SILKA YTONG podpowiadają inwestorom, jakie prace można wykonywać w tym czasie i jak zabezpieczać plac budowy przed śniegiem i mrozem.

Przygotuj się do prac zimowych

Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac budowlanych. Poszczególne etapy budowy powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych.

– Warto tak poprowadzić harmonogram prac, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres późnej jesieni i zimy – przekonuje Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – Jednocześnie w ogrzewanym domu istnieją sprzyjające warunki do wykonywania prac wewnętrznych, na przykład instalatorskich – dodaje Ignacy Kowalski.

Według Adama Łazowskiego z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowanego wykonawcy SILKA YTONG, po zakryciu okien plandekami lub folią można nawet prowadzić prace murarskie wewnątrz domu.

Tak zwane „prace mokre”, do których należy między innymi tynkowanie czy wylewanie posadzek, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5 stopni.

– Dopuszczalne jest prowadzenie „prac mokrych” w nieco niższych temperaturach, ale należy zastosować odpowiednie materiały, zaprawy czy dodatki chemiczne, które zapewnią, że parametry wyrobów, mimo obniżonej temperatury, będą takie, jak powinny być – twierdzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. W warunkach zimowych sprawdzają się technologie, które nie wymagają dużego zużycia wody. Mniejsze jej ilości łatwiej utrzymać w odpowiedniej temperaturze. Do tego typu materiałów należy, na przykład zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG.

– Przy zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej zgromadzenie ok. 50 litrów wystarczy na cały dzień. Koksownik można umieścić tak, by ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zebraną w beczce wodę dodawaną do zaprawy – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Dobrze przemyślane rozmieszczenie materiałów i sprzętu budowlanego ułatwi ochronę przed ujemnymi temperaturami i wilgocią.

Przygotuj plac budowy

Teren budowy musi być przede wszystkim należycie zabezpieczony, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiałów chroniących przed mrozem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych

– Jeśli etap prac budowlanych przed zimą został zakończony na fundamentach, musza być one zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami, śniegiem i wodą – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Grunt, który nie został właściwie zaizolowany, pod wpływem mrozu może osłabić swoje właściwości techniczne i przez to przestać być gruntem budowlanym, nadającym się do bezpiecznego posadowienia budynku.

Gdy prace budowlane są bardziej zaawansowane, przed śniegiem i lodem należy chronić także inne części budynku.

– W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Doskonale do tego służy folia, w której dostarczane są palety bloków SILKA i YTONG – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Nie ma konieczności dodatkowego osłaniania powierzchni pionowych ścian z tych materiałów, nawet jeśli nie zostały one jeszcze otynkowane. Należy jednak zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

– W nieogrzewanym budynku trzeba zabezpieczyć ujęcie wody przed każdym opuszczeniem terenu budowy. Najlepiej, jeśli woda z instalacji zostanie spuszczona, aby nie zamarzła i nie uszkodziła rur – radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ukształtowanie terenu budowy, dzięki któremu łatwe będzie odprowadzenie wód opadowych.

– Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia – mówi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Zadbaj o dobre warunki pracy

Podczas okresu chłodu i gorszej pogody należy pamiętać o zapewnieniu komfortowych warunków pracy ekipie budowlanej. Przede wszystkim zadbać o pomieszczenie, w którym wykonawcy mogliby się ogrzać lub schować przed opadami śniegu. W takim miejscu ekipa budowlana będzie mogła także zjeść posiłek czy wysuszyć odzież roboczą.

– Dobre warunki pracy dla ekipy budowlanej przekładają się na jakość i wydajność wykonywanych robót – zapewnia Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Pytania lub wątpliwości dotyczące wykonywania prac zimą inwestor powinien zgłaszać osobie, która kieruje pracami budowlanymi.

– W przypadku małych inwestycji (budynki jednorodzinne) w okresie zimowym nie ma specjalnych wymagań formalnych. Budowę nadzoruje kierownik budowy i to on ocenia, które prace można wykonać zimą, a których nie – twierdzi Ignacy Kowalski, z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Wideo-porady ekspertów dotyczące prowadzenia prac budowlanych zimą można obejrzeć na:
http://www.youtube.com/watch?v=l7M3CGFlfMM

Serdecznie zachęcamy do korzystania z wiedzy fachowców!

Budowanie zimą – podstawowe informacje dla inwestorów:

1. Prowadzenie prac w zimie jest możliwe, ale wymaga spełnienia szeregu warunków, między innymi:
- wyboru technologii/materiałów, które umożliwią prowadzenie robót budowlanych – np. bloków SILKA i YTONG murowanych na zaprawie zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG
- zabezpieczenia fundamentów oraz ujęć wody na budowie przed wpływem niskich temperatur
- ochrony materiałów budowlanych przez temperaturą i opadami,
- zadbania o odpowiednie ukształtowanie terenu budowy w celu odprowadzenia wód opadowych – przede wszystkim z topniejącego śniegu,
- przygotowania odpowiednich warunków dla ekipy budowlanej.
2. Zimą najlepiej prowadzić prace wewnątrz ogrzewanego budynku.
3. Teren budowy należy utrzymywać w porządku.
4. Koszty prowadzenia prac w zimie będą różnić się od kosztów w okresie wiosenno-letnim. W kalkulacji inwestorzy powinni wziąć pod uwagę takie kwestie jak koszty ogrzania pomieszczeń, większe wynagrodzenie dla ekipy za pracę w cięższych warunkach.