czwartek, 28 lipca 2011

Zbieraj folię z budowy

Po wybudowaniu domu na placu inwestycji pozostają najróżniejsze, nieprzydatne już elementy opakowań po materiałach budowlanych. Oto przykład ekologicznej akcji 'Zbieraj folię':



Folia znika z budowy jest niewątpliwym sukcesem, ale nie o sukces organizujących ją firm tu chodzi, a o podjęte przez uczestników rynku budowlanego konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Misja polegająca na aktywizowaniu inwestorów w kierunku dbałości i poszanowania środowiska naturalnego okazała się być konsekwentnym i przemyślanym działaniem pro publico bono.

wtorek, 26 lipca 2011

Media na działce - Video

Media na działce oznaczają w przyszłości, po zakończeniu inwestycji korzystanie z wody, gazu, energii elektrycznej, systemu oczyszczania ścieków i drogi. Podstawowe uzbrojenie działki to dostęp do drogi i do energii elektrycznej – te warunki należy spełnić, aby móc na danej działce wybudować dom. Zobacz poniższy film Media na działce - definicja i formalności.

środa, 20 lipca 2011

Media na działce

Co to znaczy działka uzbrojona i nieuzbrojona?

Osoby budujące dom powinny zapewnić sobie na działce, tak zwane media.

– Media na działce oznaczają dostęp do wody, gazu, energii elektrycznej, systemu oczyszczania ścieków i drogi. Podstawowe uzbrojenie działki to dostęp do drogi i do energii elektrycznej – te warunki należy spełnić, aby móc na danej działce wybudować dom – mówi Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Nieruchomości gruntowe, które inwestorzy zamierzają przeznaczyć na budowę domu, ze względu na dostęp do mediów, można umownie podzielić na działki uzbrojone i nieuzbrojone.

– Działka uzbrojona posiada umowy z gestorami, czyli posiada przyłącze prądu, gazu, wodociągu oraz ewentualnie przyłącze kanalizacyjne. Natomiast działka nieuzbrojona nie posiada umów z gestorami, ale może znajdować się w obrębie i bliskości mediów – wyjaśnia Aneta Wojtyńska z warszawskiej Pracowni Goldprojekt.pl, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

– Działka uzbrojona to nie tylko taki teren, na którym faktycznie dostępne są wszystkie media, ale także ten, w którego bliskim sąsiedztwie takie sieci i media się znajdują, a inwestor nieznacznym nakładem starań finansowych może się do tych sieci podłączyć – uzupełnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Dziaka uzbrojona od nieuzbrojonej różni się także ceną.

– Działka uzbrojona, która jest przygotowana do rozpoczęcia procesu budowlanego, jest zazwyczaj zdecydowanie droższa. Inwestor jednak powinien pamiętać o tym, że może kupić działkę nieuzbrojoną w korzystnej cenie, ale sam proces dozbrajania może przebiegać nawet latami i być bardzo kosztowny. Jeśli inwestorowi zależy, aby szybko się wybudować, powinien kupić działkę uzbrojoną – radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy SILKA YTONG.

W finalnej kalkulacji ceny działki należy więc uwzględnić także koszty doprowadzenia mediów.

– Zdarza się, że inwestor sądzi, że kupił tanio działkę, ale później okazuje się, że należy poprowadzić ponad 200 m przyłącza prądu i wody, co znacząco podnosi koszty całego przedsięwzięcia – cena za metr działki może wzrosnąć nawet podwójnie. Bardzo ważne jest więc, aby warunki podłączania poznać przed zakupem działki – tłumaczy Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor, zanim stanie się właścicielem danej nieruchomości gruntowej, powinien sprawdzić warunki podłączenia również z powodów technicznych.

– To, że blisko drogi przebiega sieć wodociągowa, nie znaczy, że podłączenie się do niej będzie łatwe. Może to być sieć wysokiego ciśnienia, która jest tylko siecią przesyłową i nie wolno do niej wykonywać przyłączy. Podobnie jest w przypadku gazu i energii elektrycznej – przestrzega Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Informacje o tym, czy wybrana działka jest uzbrojona znajdują się w mapie zasadniczej, którą można uzyskać w Urzędzie Kartografii i Geodezji. Aby dowiedzieć się o warunkach przyłączania mediów należy udać się do odpowiedniej jednostki administracyjnej.


Jak podłączyć media?


Pierwsze kroki inwestor powinien skierować do instytucji, które zarządzają sieciami.

– Należy zapytać lub złożyć wniosek o warunki przyłączenia, można też wstępnie przed zakupem działki spróbować dowiedzieć się, czy na danym terenie jest możliwe przyłączenie się do sieci – mówi Iwona Dawid z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Aby móc starać się o doprowadzenie mediów na działkę, należy uregulować kwestie własnościowe dotyczące nieruchomości gruntowej.

– Przy składaniu wniosku o podpięcie danych sieci inwestor powinien przedstawić akt notarialny, a więc dowód własności działki, lub inny tytuł prawny do dysponowania gruntem na cele budowlane – tłumaczy Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy SILKA YTONG.

– Inwestor powinien również wypełnić wniosek i złożyć mapkę, którą można zakupić w urzędzie, chyba że niektóre jednostki wymagają dostarczenia mapy do celów projektowych – dodaje Iwona Dawid zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Aby uzbroić działkę należy udać się do odpowiednich instytucji i złożyć wnioski o warunki techniczne przyłączy.
– W celu uzyskania przyłączu prądu na działce należy złożyć odpowiedni wniosek do zakładu energetyki na danym terenie, oraz dołączyć szereg dokumentów m.in. mapę zasadniczą, która wskazuje, w jakiej odległości od działki znajduje się linia energetyczna, akt własności działki oraz niekiedy wypis z rejestru gruntów – wylicza Aneta Wojtyńska z warszawskiej Pracowni Goldprojekt.pl, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Kwestia podłączenia prądu została uregulowana poprzez prawo energetyczne.

– Na podstawie umowy z gestorem energii inwestor wpłaca ustaloną przez ministra opłatę przyłączeniową, w zamian, za którą gestor ma wykonać przyłącze do granicy działki (zakończone skrzynką ZK), od której inwestor samodzielnie wykonuje przyłącze do budynku, czyli Wewnętrzną Linię Zasilającą (WLZ) – wyjaśnia Ryszard Babik z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Procedura w przypadku podłączania gazu i kanalizacji przebiega podobnie.

– Najpierw warto udać się do zakładu gazowniczego i zapytać, czy taka sieć będzie realizowana do granic naszej działki. Jeśli są możliwości, inwestor występuje z wnioskiem i podobnie jak w zakładzie energetycznym płaci standardową opłatę przyłączeniową. Dobrze mieć ze sobą, oprócz aktu własności działki, także mapę do celów projektowych – mówi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

– Natomiast do wniosku o wydanie warunków wodociągowo-kanalizacyjnych trzeba podłączyć dwa egzemplarze mapy zasadniczej i wypełnić wniosek, w którym określone będą takie informacje jak: zużycie wody, liczba mieszkańców, czy też pobory wody (wanna, ubikacja, natryski) – twierdzi Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Aby uzyskać pełne informacje na temat procedur uzyskiwania przyłączy na działce warto również zgłosić się do lokalnego eksperta.

Przyłączanie mediów – jakie są różnice regionalne?

Osoby, które planują budowę domu powinny pamiętać, że w zależności od regionu kraju mogą obowiązywać rożne wymagania względem dokumentów dotyczących przyłączania mediów.

– W większości regionów Polski, aby uzyskać pozwolenia na budowę – nie jest konieczne uzyskanie warunków podłączenia mediów. Na tym etapie trzeba uzyskać jedynie zapewnienie dostawy mediów. Warunki podłączenia mediów uzyskiwane są na etapie projektowania przyłącza infrastruktury technicznej do budynku – wyjaśnia Bożena Czarnecka z Pracowni Projektowej Piramida z Krapkowic, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

W części kraju, na przykład, w województwie warmińsko-mazurskim, wymagania względem uzbrojenia działki w kontekście uzyskania pozwolenia na budowę są bardziej restrykcyjne.

– W niektórych przypadkach należy złożyć w urzędzie nie tylko warunki dostawy poszczególnych mediów, ale także projekty tychże przyłączy. Inwestor musi wykazać je w dokumentacji, którą załącza, aby uzyskać pozwolenie na budowę. W tym przypadku warunki, na jakich można się podłączyć do sieci określają właściciele oraz zarządcy sieci – uzupełnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Jak wykonywane są przyłącza mediów?

Po uzyskaniu niezbędnych informacji o warunkach przyłączania mediów inwestor może przejść do następnego etapu, jakim jest wykonanie tychże przyłączy.

– Przyłącze wodociągowe, kanalizacyjne czy też gazowe musi być poprowadzone w oparciu o projekt techniczny wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami. Projekty przyłączy zewnętrznych muszą być uzgodnione w tak zwanym ZUD-zie, czyli Zespole Uzgadniania Dokumentacji - działającym w Starostwie Powiatowym – wyjaśnia Iwona Dawid z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Doprowadzanie mediów na działkę może być wykonywane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

– Wykonywanie podłączeń mediów jest kontrolowane przez właścicieli sieci, do nich trafia również sprawozdanie z prac – mówi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

– Odbiorów przyłączy także dokonują przedstawiciele instytucji zapewniających media – uzupełnia Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Po doprowadzeniu i wykonaniu przyłączy media powinny zostać naniesione na mapę, czyli należy wykonać tzw. geodezyjną inwentaryzację powykonawczą – jest to warunkiem oddania budynku do użytku.

– Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego na podstawie takiej mapy stwierdza, że działka została wyposażona w wodę, prąd, odprowadzenie ścieków – podsumowuje Irena Betlejewska z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Aby wybór działki okazał się strzałem w dziesiątkę należy dokładnie sprawdzić ją pod względem bliskości mediów oraz warunków ich podłączenia. Konsultacja z ekspertem pozwoli sprawnie i terminowo przeprowadzić proces doprowadzania mediów na działkę. Specjalista pomoże wypełnić wnioski i poprowadzi wielowątkowy proces w sposób równoległy, aby wszystkie decyzje i pozwolenia zostały uzyskane w tym momencie, gdy są inwestorowi potrzebne.

piątek, 8 lipca 2011

Termomodernizacja budynku za pomocą YTONG MULTIPOR

YTONG MULTIPOR to bardzo lekka odmiana betonu komórkowego. Przy gęstości ok. 115 kg/m3 uzyskuje niezwykłe parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ w przypadku bloczków YTONG MULTIPOR wynosi 0,045 W/(m·K). Dzięki tej właściwości bloczków możliwe jest budowanie jednorodnych materiałowo ścian dwuwarstwowych YTONG + YTONG MULTIPOR

Stosowanie jednorodnej materiałowo, dwuwarstwowej ściany zewnętrznej łączy w sobie doskonałą izolacyjność cieplną, z właściwościami materiałów konstrukcyjnych: wytrzymałością na ściskanie, niezmiennością w czasie kształtów i wymiarów, a także niepalnością.

Bloczki YTONG MULTIPOR są uzupełnieniem Systemu 20 cm. Dzięki ich zastosowaniu w konstrukcjach ścian, stropów i dachów, wykonanych z elementów z betonu komórkowego YTONG lub ścian wykonanych z bloków wapienno-piaskowych SILKA, uzyskujemy przegrody spełniające podwyższone wymagania termiczne. Pozwala to na projektowanie budynków niskoenergetycznych, a nawet pasywnych.

Bloczki YTONG MULTIPOR znajdują zastosowanie w wielu przypadkach. Najważniejsze segmenty zastosowań to:
- Jednorodne materiałowo, dwuwarstwowe ściany zewnętrzne;
- Dachy strome w połączeniu z płytami dachowymi YTONG;
- Stropy w połączeniu z płytami stropowymi YTONG;
- Dachy płaskie, balkony, tarasy, dachy zielone, stropy garażowe budynków hotelowych;
- Renowacja budynków zabytkowych;
- Adaptacja budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe
- Bloczki YTONG MULTIPOR są produkowane w różnych grubościach. Grubość bloczka ma znaczenie dla parametrów cieplnych ściany, które chcemy uzyskać.

PODSTAWOWE ZASADY WYKONAWSTWA

- Bloczki YTONG MULTIPOR wznoszone są równocześnie z częścią nośną muru lub mocowane do podłoża za pomocą zaprawy;
- Płaszczyzna podłoża musi być oczyszczona, wyrównana;
- Zaprawa nanoszona jest za pomocą pacy zębatej na całą powierzchnię bloczka;
- Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić około 8 mm;
- Zużycie zaprawy wynosi 2,5 ÷ 3,0 kg/m2;
- Ze względu na ssanie wiatru w ścianach zewnętrznych wymagane jest użycie kołków mocujących.

Źródło informacji: Termomodernizacje za pomocą YTONG MULTIPOR.

niedziela, 3 lipca 2011

Ściana jednowarstwowa

Decyzja jest nieodwracalna - albo zastosujemy ścianę jednowarstwową albo ścianę wielowarstwową. Okna, czy drzwi możemy wymienić, jeśli popełnimy błąd w doborze, ale ściana pozostanie w naszym domu raczej na zawsze. Czy ściana jednowarstwowa może więc być energooszczędna?

Beton komórkowy YTONG ENERGO odmiany PP2/0.35 gwarantuje najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ wśród dostępnych konstrukcyjnych elementów z betonu komórkowego. Dzięki temu, ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm osiaga współczynnik U=0,19 W/m2K. To wartość pozwalająca na wznoszenie budynków pasywnych bez dodatkowej izolacji ścian.

Bloczek YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm umożliwia uzyskanie współczynnika U=0,25. Taka wartość przy tak niewielkiej grubości ściany jednowarstwowej możliwa jest tylko dzięki innowacyjnym produktom YTONG ENERGO.

Bloczki ENERGO, jak wszystkie produkty YTONG, charakteryzuje bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z elementów YTONG gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondesacji pary wodnej wewnątrz ściany.

Jak każdy masywny element, ściany z bloczków YTONG ENERGO akumulują ciepło, co ma szczególne znaczenie latem. Ściany YTONG charakteryzują się bardzo długim czasem oddawania ciepła, dzięki czemu ogrzane w ciągu dnia, oddają ciepło dopiero w nocy. To tak zwane przesunięcie fazowe sprawia, że temperatura wewnątrz budynku utrzymuje się na stabilnym poziomie (±2 °C).

Jest to zatem optymalne rozwiązanie zapewniające dogodny mikroklimat. Ściana z bloczków YTONG ENERGO to rozwiązanie ciepłe w dotyku.